155 Shares 27473 Views 7 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Příběh Škody Transportation: od problémové privatizace k zahraničnímu vlastníkovi?

Hluboké historické kořeny, divoká devadesátá léta a nakonec přerod v úspěšnou strojírenskou firmu. Málokterý český podnik má za sebou takový příběh jako plzeňská Škoda Transportation. Ten navíc může být korunován přechodem pod jiná vlastnická křídla.

Na českém průmyslovém nebi se chystá obří obchod. Plzeňský výrobce tramvají a lokomotiv Škoda Transportation by totiž mohl změnit majitele. Aktuálně probíhají rozhovory jeho vlastníků s čínskou společností China Railway Rolling Stock Company.

Podle týdeníku Euro by Číňané nemuseli být jedinými zájemci. Údajně je ve hře i německý koncern Siemens, který již v Česku působí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rozhovor s šéfem vývoje Siemensu Vladimírem Kullou: S umělou inteligencí se život stane pohodlnějším, jen co si na ni zvykneme

O tom, kdo nakonec Škodu Transportation v transakci, jejíž výše se odhaduje na několik desítek miliard korun, případně získá, se časem rozhodne. Pojďme se zatím blíže podívat, jak lukrativní a bohatou nevěstou plzeňský průmyslový podnik je.

Přes 150 let, nebo jen 20 let historie

Historie firmy se datuje až do poloviny 19. století. Její výroba vlastně vychází z tehdejších Škodových závodů. Do současné podoby se posunula až po privatizaci, která rozhodně neprobíhala hladce.

Společnost Škoda Transportation a. s. vznikla v roce 1995 jako společnost s ručením omezeným pod názvem ŠKODA DOPRAVNÍ TECHNIKA. Tehdy se k její privatizaci dostal Lubomír Soudek, pod jehož vedením firma zrovna nevzkvétala a vrátila se do správy státu.

Firmy spadající pod Škodu Transportation
 • ŠKODA TRANSPORTATION a. s.
 • ŠKODA ELECTRIC a. s.
 • ŠKODA VAGONKA a. s.
 • TRANSTECH Ltd.
 • ŠKODA City Service s. r. o.
 • ŠKODA TVC s. r. o.
 • PARS nova a. s.
 • POLL, s. r. o.
 • LOKEL s. r. o.
 • ŠKODA Transportation Deutschland GmbH
 • ŠKODA TRANSPORTATION USA LLC.
 • GANZ – SKODA ELECTRIC Zrt.
 • TRADING RS Sp. z o. o.
 • Sibelektroprivod

Zkraje milénia se do jejího čela dostal Martin Roman, pozdější šéf Skupiny ČEZ, který podnik Škoda Holding stabilizoval a připravil k druhé privatizaci. Ta dodnes vzbuzuje emoce. Firmu v roce 2003 koupila za 800 milionů skupina Appian s nejasnou majetkovou strukturou a sídlem v Nizozemsku.

Postupně se změnilo složení skupiny, kdy některé části byly rozprodány a naopak firma zase investovala do jiných firem. Stěžejní zůstala výroba, vývoj, montáže a opravy dopravní techniky – tramvají, vlakových souprav, metra nebo trolejbusů.

Skupina v současnosti sestává ze čtrnácti firem a zaměstnává přes pět tisíc lidí.

Nejasná privatizace

Právě druhá privatizace firmy ale vyvolává řadu otázek. Okolo vlastnictví Škody Transportation totiž existovalo podezření, že společnost tajně ovládli její manažeři za peníze získané z podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti.

Podle oficiálních informací sto procent společnosti vlastní kyperská společnost CEIL (Central Europe Industries) Ltd. O té toho není mnoho známo. Jednateli CEIL jsou český právník Lukáš Sedlatý, Švýcar Sundeep Bhundia a Miloš Kratochvíl, bývalý finanční ředitel Škoda Holding.

Server HlídacíPes.org zjistil, že tuto společnost vlastní celkem osm dalších společností, pět z nich sídlí na stejné adrese jako CEIL v kyperském Limassolu. Klíčové podíly drží tři společnosti – Sulco Proso Ltd. (42,43 %), Eurmax Limited (33,57 %) a Fugio Rap Ltd. (22,75 %).

Zbývající společnosti mají minoritní podíly a jsou vlastněny českou společností. Sulco Proso vlastní Tomáš Krsek, bývalý generální ředitel Škoda Holding, nyní předseda dozorčí rady Škoda Transportation. Eurmax vlastní Marek Čmejla (85,71 %) a Jiří Diviš (14,29 %). Fugio vlastní Michal Korecký, současný místopředseda dozorčí rady Škody.

Prostřednictvím českých společností jsou do vlastnictví Škody zapojeni také Marek Krsek – bratr Tomáše Krska a místopředseda představenstva, Tomáš Ignačák – předseda představenstva, Josef Bernard – člen dozorčí rady, Jaromír Šilhánek – člen představenstva a Michal Kurtinec – generální ředitel Škoda Vagonka.

V letech 2010 až 2013 vyplatila Škoda Transportation svým vlastníkům skrytým ve spleti společností v daňových rájích dividendy v celkové výši přes 16 miliard korun.

Škoda Transportation se nezabývá jen výrobou, ale také servisem kolejových vozů. Na snímku jsou tramvaje ForCity Alfa. Zdroj: Škoda Trasnportation

Zisková nevěsta

Celková aktiva skupiny sice v roce 2016 mírně klesla, udržela se ale nad úrovní 23 miliard korun. Podíl samotné společnosti Škoda Transportation je necelých 77 procent.

Co se týče cizích zdrojů, jde především o dlouhodobé půjčky a krátkodobé závazky z obchodního styku. Zadlužení skupiny je na běžné úrovni a v roce 2016 mírně kleslo. Co se týče likvidity, v loňském roce navýšila skupina peněžní prostředky a pohybuje se poměrně blízko doporučených hodnot.

Skupině sice vloni klesly tržby o zhruba 14 procent na 15,7 miliardy korun, díky nižším nákladům a nižší dani z příjmů ale čistý zisk vzrostl téměř trojnásobně na 1,57 miliardy korun.


TABULKA: Konsolidované finanční výkazy skupiny Škoda Transportation
Za poslední tři roky, finanční údaje jsou v mil. Kč.

Zdroj: výroční zprávy Škoda Transportation


Miliardové neúspěchy v tendrech

Nedávno ale společnost přišla o zakázku za téměř 17 miliard korun. Šlo o velký tendr 213 tramvají pro Varšavu. Škoda požadovala za tramvaje zhruba 16,6 miliardy korun, oproti konkurenci nabídla lepší ostatní posuzované parametry, například servis, dodání, levnější provoz při prvním milionu najetých kilometrů a nižší spotřebu energie.

V konečném hodnocení tendru tak nakonec zvítězila i nad korejskou společností Hyundai Rotem, která tramvaje nabízela za cenu dokonce o zhruba tři miliardy nižší.

Tendr byl však nakonec zrušen ze strany zadavatele, městského podniku Tramwaje Warszawskie, údajně kvůli nedostatku peněz. V současnosti se neví, kdy a zda vůbec bude tendr vypsán znovu.

Šlo by přitom o druhou největší zakázku pro plzeňskou společnost. Tím největším byla objednávka 250 tramvají za 17 miliard korun pro Prahu z roku 2005. Škoda byla tehdy jediným zájemcem a díky zakázce mohla vyvinout nízkopodlažní vůz, který nyní v modifikacích dodává do řady zemí. Vyrábí se i v rámci licence v Číně ve společnosti CRRC.

Takto velké tendry se ale objevují velmi zřídka. Několik větších již navíc Škodě zmizelo před očima. Před dvěma lety šlo například o zakázku na vlaky za zhruba deset miliard pro britskou společnost National Express pro bavorskou železnici. Britský dopravce ale narazil na odpor Němců, a tak projekt zrušil a ztratil zájem o české vlaky.

Částečnou útěchou pro Škodu je uzavřená transakce finské dceřiné firmy Transtech, která dodá do Finska 20 dvoupodlažních osobních vagonů téměř za 1,4 miliardy korun. Výroba vagonů začne v příštím roce, předávání od roku 2019. Osobní vozy, jejichž rychlost je až 200 kilometrů v hodině, budou tlakotěsné, aby zvládly náročné klimatické podmínky ve Finsku, s kvalitní tepelnou izolací až do minus 35 stupňů Celsia.

Tyto vozy vyrábí Transtech, dceřiná firma Škody Transportation, pro Finsko. Zdroj: Škoda Transportation

Změní majitele?

Jak je vidět, Škoda Transportation je hospodářsky úspěšná firma. Uvidíme tedy, zda se v budoucnu ocitne pod křídly čínské CRRC, s níž mimochodem již spolupracuje, nebo německého Siemensu, popřípadě někoho jiného.

Není to tak dlouho, kdy se hovořilo také o tom, že by Škoda Transportation mohla vstoupit na burzu…

Plzeňský podnik je největší výrobce kolejových vozidel ve střední a východní Evropě, což by právě čínské firmě otevřelo přístup na evropské trhy. Naopak Siemens by koupí české firmy tento přístup Číňanům „zatrhl“.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares395 views

Souhrn událostí 38. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 23. září 2017

Kam akvizičně míří Google, co se děje v českém „taxisvětě“, kdo povede Prazdroj, co plánuje Liftago, trpí Amazon krátkozrakostí, co (zase) koupil Daniel Křetínský, uklidňuje se napětí mezi KLDR a USA…

Zaujalo nás
3 shares4318 views

Co se Česku vyplatí víc? Nové jaderné bloky, nebo obnovitelné zdroje?

Redakce - 22. září 2017

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku popudil příznivce obnovitelných zdrojů. Na nedávné konferenci prohlásil, že výstavba nových bloků je levnější než zelené zdroje. Naopak britský expert vysvětloval, proč je naopak horší…

Analýza
40 shares2438 views

S pracovitostí nejdál dojdeš. Platí to i pro Poslaneckou sněmovnu?

Martin Sklenský - 22. září 2017

Jak často chodí zákonodárci do práce a co tam dělají? Jak jsou aktivní při hlasování, vystupování v parlamentu nebo předkládání návrhů zákonů? Zkusíme vám pomoci při rozhodování, koho volit letos…

7 Odpovědi

 1. Čína není to pravé, ale Siemens …? tramvaje Tatra, a jak to s nimi dopadlo … Siemens: Siemens na Zličíně byl rozprodán v dražbě, z areálu bude … Siemens areál a téměř veškeré technologie rozprodal v aukci…. Siemens = likvidátor českých firem,pracovních míst i tradic

  Odpovědět
  • Siemens na Zličíně vyráběl až do chvíle, než přišla krize. Pak nabízel Zličín ke koupi jako celek, klidně si ho mohla nějaká jiná lokomotivka, (třeba Škoda) koupit.

   Odpovědět
 2. Nevěsta bych řekl tak trochu zasmrádla. No firma koupená za státní peníze, když na to přijde je pořát státní… a stát kdyby chtěl důkazy od Švýcarů měl. Prodejem ŠT komukoliv se jen dovrší jedna z největších zlodějin Martina Romana co se jich na tomto národě dopustil.

  Odpovědět
 3. No výborně! Co je české a navíc na hodně dobré úrovni a náhodou produkuje zisk je třeba prodat do světa! Co jiného taky s tím!?
  Staří průmyslníci to kvůli tomu zakládali a budovali.

  Odpovědět
  • Souhlas s panem Pavlem, už Masaryk kladl všem na srdce, musíme mít vlastní firmy, vlastní průmysl, jen tak získáme nezávislost a budeme si sama sebe vážit. Ať se na mne pan Klaus nezlobí, ale divoká privatizace byla jednoznačně chyba a pokračuje to nadále. Čínská firma bude sledovat pouze čínské zájmy, vybrat know-how a zbytek zlikvidovat.

   Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.