310 Shares 412608 Views 61 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Zaujalo nás
64 shares9743 views

Konec venkova? Jaká budoucnost čeká dnešní světová velkoměsta?

Redakce - 19. února 2018

Koncentrace obyvatelstva do měst je nejcharakterističtějším znakem urbanizace. Nejviditelnější stránkou tohoto procesu je bezesporu růst měst, který má však řadu stránek. Právě nad tím se zamýšlí profesor Teemu Alexander Puutio…

Článek
5 shares2404 views

Souhrn událostí 7. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 17. února 2018

Dělá inflace radost ČNB, kdo další míří na Start, proč jsou české pojišťovny chudáci, kam pádí eurozóna, co trápí Uber, čím chce potěšit O2, co láká Warrena Buffetta nebo jak…

Komentář
276 shares32946 views3

Nejen nízká nezaměstnanost, teď už jsme na evropské špici i s HDP. Co bude dál?

Jan Bureš - 16. února 2018

Česko rostlo nejrychleji od roku 2015. Oproti tomu bude rok 2018 pomalejší, ale stále úspěšný, domnívá se ekonom Jan Bureš a zároveň vysvětluje, co bude tahounem letošního růstu.

Nevíte, koho volit? Tvrdá čísla ukazují, že rozhodnou čtyři kraje

Analytik Ondřej Záruba řečí čísel rozebral hlavní faktory a šance jednotlivých stran v nadcházejících parlamentních volbách. Pojďte se podívat, co rozhoduje. Politické programy to nejsou.

Ondřej Záruba 18. října 2017
310 412609 61

V posledních měsících můžeme sledovat různé volební modely a průzkumy. Kdo se někdy trochu zabýval matematikou a statistikou, nebere je příliš vážně. Pracují totiž pouze s malým vzorkem voličů. Tato chyba může být dost zásadní, protože pokud se bavíme o respondentech v řádu stovek, je to opravdu velmi problematické.

Když se podíváme na velmi rozdílné výsledky v jednotlivých krajích, je opravdu velmi těžké kopírovat demografický vzorek elektorátu s malou chybou. Rovněž samotné socioekonomické zastoupení v průzkumu může jen obtížně nasimulovat volby.

VÍCE K TÉMATU:

Volby v Česku aneb jak ošidné je věřit předvolebním průzkumům

Tajemství volebního potenciálu? I v Česku jsou rozhodnutí a nerozhodnutí voliči

Kdo má čas vyplňovat nějaké průzkumy? Kdo je ochoten je vyplňovat? Například já jsem pokaždé odmítl. Ze dvou důvodů: nemám na to čas a nechci, aby moje odpovědi byly prodány konkrétní politické straně, která si pak sbírá data pro to, aby mohla být ještě více populistická.

Pořádný průzkum není

Kvalitní předvolební průzkum není dost dobře realizovatelný. Z několika důvodů. Potřebujete obrovské množství respondentů a to stojí peníze i čas. Čas je váš nepřítel – politická nálada se mění s nešťastným výrokem, aktuální kauzou a podobně.

Co z toho budete mít? Než to někomu prodáte, už to není aktuální. Nevíte, jak naložit s nerozhodnutými voliči. Jejich distribuce bude logicky zásadně odlišná od toho, co vám sdělili ti rozhodnutí.

Pro takového Andreje Babiše (ANO), Tomia Okamuru (SPD) nebo komunisty se na poslední chvíli bude rozhodovat mnohem méně lidí než pro strany středu typu lidovců.

Obecně mají tyto průzkumy tendence podceňovat uskupení, která představují jakýsi kompromis v rozhodování.

Není kraj jako kraj

Před necelým rokem jsme sledovali prezidentské volby v USA. Dostali jsme názornou ukázku, že není podstatný jen celkový počet hlasů, ale že zásadní roli ve volbách hraje to, kde se jak volí.

Pojďme se tedy podívat, jak volilo Česko. Například v posledních parlamentních volbách to dopadlo takhle.


TABULKA: Výsledky voleb v roce 2013 podle krajů
První sloupec je počet získaných poslaneckých mandátů daného kraje, druhý sloupec pak ukazuje procentuální podíl mandátů kraje na celkovém počtu, třetí sloupec procentuální podíl počtu obyvatel na celkovém počtu.

Zdroj: ČSÚ, PS ČR


Pokud se na výsledek předchozích voleb podíváme optikou politických stran, které se do sněmovny dostaly, a jejich podílu na celkovém počtu 200 poslaneckých mandátů, je pořadí následující.


GRAF: Rozdělení mandátů podle stran po volbách 2013

Zdroj: ČSÚ, PS ČR


Zajímavé je, když spojíme oba výše uvedené numerické pohledy do jednoho, abychom viděli, kde jednotlivé strany poslanecké mandáty získaly.


TABULKA: Volební zisky stran v krajích v roce 2013
Čísla ukazují počet získaných poslaneckých mandátů stran v jednotlivých krajích.

Zdroj: ČSÚ, PS ČR


Uspěje osm stran

V letošních volbách očekávám, že uspěje celkem osm subjektů. Konkrétně se jedná o ANO, ČSSD, TOP 09, ODS, Pirátskou stranu, SPD, KDU-ČSL a KSČM. To je opravdu hodně subjektů (a to existuje šance – byť dle mého mínění teoretická –, že by uspěli i Starostové a nezávislí, čímž by počet subjektů stoupl na devět).

Jak můžete vidět výše, klíčové jsou především čtyři kraje: Praha, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a Moravskoslezský kraj. V těch se v posledních volbách rozdalo celkem 94 křesel z 200. Tedy nějakých 47 procent mandátů.

Na dalších deset krajů zbývá už jen 106 mandátů, což pro řádově osm stran, jež by se mohly probojovat do parlamentu, představuje brutální boj o každý mandát při mnou očekávané vyrovnanosti letošních volebních výsledků.

Podceňuje ANO „malé“ kraje?

Všemi průzkumy favorizované hnutí ANO má v menších krajích výraznějšího lídra asi jen v tom Plzeňském, kde kandiduje Karla Šlechtová, na Vysočině, kde je lídrem Jaroslav Faltýnek, a v Karlovarském kraji s Danem Ťokem v čele kandidátky. Ovšem zrovna tyto regiony jsou poměrně slabé na počet mandátů.

Richard Brabec jako lídr v Ústeckém kraji působí o řád méně výrazně než ostatní ministři z ANO. Podcenění této matematiky a sázka na jednoho muže se tak favoritovi můžou stát osudnými. Volby tak sice může sice vyhrát, ale s mandáty (před čtyřmi lety jich ANO získalo 47, pozn. red.) si příliš polepšit nemusí.

Pokusil jsem se zamyslet se nad tím, jak by to mohlo dopadnout v těch klíčových krajích, kde se rozdává nejvíce mandátů, tedy v Praze, středních Čechách, na jižní a severní Moravě. Jen pro úplnost si zopakujme, jak to tady dopadlo v roce 2013.


TABULKA: Klíčové čtyři kraje (v roce 2013)

Zdroj: ČSÚ, PS ČR, Comsense


Takhle to v klíčových krajích dopadlo minule. Rozdíly proti celostátnímu rozdělení mandátů nebyly tak výrazné.

Vidíme jen pár rozdílů. ČSSD má v celkové síle o 0,5 procenta hlasů více, TOP 09 o 1,9 procenta méně, ODS o 1,6 procenta méně, KDU-ČSL o 0,5 procenta méně, Úsvit o 0,7 procenta více, ANO o 1,2 procenta více a KSČM o nějakých 1,6 procenta více.

Takže se dá říct, že nám to přibližně o 3,5 procenta nadhodnotilo pravicové strany, o 2,1 procenta levici a o 1,9 procenta populisty. Středové strany to mírně nadhodnotilo o 0,5 procenta.

A jak vidíme pozici stran v hlavních krajích letos?

Pravicová Praha?

Praha je tradičně pravicová. A navíc mívá nadprůměrnou volební účast. V minulých volbách, kdy celková volební účast byla 59,48 procenta, zde volilo 64,14 procenta voličů. To je nejvíc ze všech krajů.

Volilo zde přibližně 590 tisíc lidí, takže slušný výsledek tady zadělává na účast ve sněmovně i se slabším výsledkem v ostatních krajích.

Praha je stát ve státě. Výsledky hlasování se tu tedy tradičně odlišují od zbytku republiky. Poslední parlamentní volby zde vyhrála TOP 09 s výsledkem 23,03 procenta, ačkoliv na národní úrovni měla pouze 12 procent.

ODS, která získala na národní úrovni 7,73 procenta, v Praze měla 12 procent. Dvakrát lépe dopadli v Praze i zelení, výrazně lépe piráti nebo Strana svobodných občanů.

Pro ČSSD, ANO, KSČM, Tomia Okamuru, KDU-ČSL to rozhodně není oblíbené místo. Všichni zde totiž dopadli podstatně hůře než na národní úrovni.

Zajímavý je i vývoj v jednotlivých frakcích v kontextu Prahy. ANO se cílením na voliče posouvá doleva, což mu v Praze určitě výrazně uškodí.

Rozchod TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které v posledních volbách kandidovaly společně, by neměl zrovna v Praze být výrazným problémem. Topka má v hlavním městě jednu z nejsilnějších kandidátek.

V minulých volbách zde mělo ANO pět mandátů. Jenže to zde kandidoval Babiš osobně. Tentokrát zde jako lídr nasazují krk Stropnický s Pelikánem. Což rozhodně po všech skandálech hnutí ANO nevěstí šanci na lepší výsledek než v posledních volbách. Tři mandáty budou úspěchem.

KDU-ČSL sází zase na ministra kultury Hermana a bratra Tomia Okamury Hayata. Ovšem úspěch bude pro tuto stranu i ten jeden mandát pro Hermana.

ČSSD z pohledu na kandidátku Prahu vzdala. A zřejmě ví proč. V minulých volbách zde jako vítěz voleb uhrála pouhé čtyři mandáty a tentokrát to rozhodně nebude lepší. Pokud ČSSD získá v Praze dva mandáty, bude ráda.

Komunisté budou obhajovat fantastický výsledek z posledních voleb. Minulé dva mandáty v Praze pro ně byly z říše snů. V lepším případě získají jeden mandát.

Piráti by mohli být v Praze poměrně úspěšní. Teoreticky by si mohli sáhnout až na čtyři mandáty.

Velmi diskutabilní je šance STAN na jakýkoliv mandát. Pokud přesáhnou potřebné celonárodní kvorum 5 procent, mají šanci maximálně na jeden mandát. Ale neočekávám to. Rovněž zde neočekávám úspěch Okamury a jeho SPD.

To tedy dává hodně dobrou šanci zejména ODS a TOP 09, které by se mohly porvat o nějakých 13 mandátů. S větším rozdílem volební účasti možná 14. A obě strany to nepochybně vědí.

ODS v Praze poslala do boje několik svých známých tváří – Jana Černochová, Václav Klaus ml., Bohuslav Svoboda a Marek Benda. TOP 09 rovněž vsadila na Prahu, zastupuje ji Karel Schwarzenberg, Markéta Pekarová Adamová, Dominik Feri nebo Olga Sommerová. To je podstatná část lidského kapitálu obou stran. Vědí moc dobře, že šance na mandáty jsou zde. Tipnu, že TOP 09 získá 7 mandátů, ODS pak 6 mandátů z celkem 24.

Nepřehledný Středočeský kraj

Tady to bude úplně o něčem jiném. Tento kraj se však velmi obtížně analyzuje. Skládá se totiž minimálně ze dvou regionů. Praha-východ a Praha-západ jsou blízké volebními výsledky Praze. Takový Rakovník, kde v posledních volbách posbírali 20 procent komunisté, je s tím zcela nesrovnatelný. Troufám si tvrdit, že toto bude klíčový střet letošních voleb.

V minulých volbách se tu rozdávalo vůbec nejvíc mandátů – 25. A dopadlo to následovně.

Středočeský kraj hodně seděl ANO, které zde udělalo 20 procent, což bylo více než na národní úrovni. Celkem slušně se tu ale dařilo víceméně všem na pravici i levici. Tradičně zde lidé méně experimentují hlasováním pro menší strany. A navíc zde má velmi slabou pozici KDU-ČSL.

ANO na Středočeský kraj hodně sází. Je tedy logické, že Babiš kandiduje právě zde. Fotí se s miláčkem všech Kladeňanů Jágrem, protože právě tady mu to může hodně pomoct. I proto je pro něj kauza Čapí hnízdo důležitá. Bezprostředně se totiž týká kraje, kde kandiduje.

Získat mandáty mu pomáhají další známý hokejista Milan Hnilička a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Šest mandátů z minulých voleb zde bylo za přibližně 20procentní výsledek. Ale nemyslím si, že letos vybojují výrazně více. ANO se posunulo doleva, což ho poškodilo ve zmiňovaných přilehlých pražských regionech východ a západ. Reálně by v tomto regionu mohlo ANO získat sedm mandátů.

ODS zde sází na ekonoma Jana Skopečka. Obhajuje pouhé dva mandáty, které odpovídaly výsledku v tomto kraji na úrovni necelých 9 procent. Zřejmě si trochu polepší někam ke třem mandátům.

TOP 09 vytahuje do boje svého předsedu Miroslava Kalouska, který je zřejmě nejvýraznějším Babišovým oponentem. Dá se očekávat, že bude silný na Praze-západ a Praze-východ, což by mu mělo stačit na mandát.

Celkově zde byla TOP 09 v minulých volbách nadprůměrně úspěšná, ovšem částečnou roli v tom hrálo hnutí Starostové a nezávislí na její kandidátce. Jeden mandát připadal právě na STAN. Kalousek zde vedl kampaň i minule, takže se dá říct, že ví, do čeho jde. Nečekám, že bude jako opoziční politik a hlavní kritik Babiše méně úspěšný než minule. Čtyři mandáty získá i letos.

ČSSD obhajuje šest mandátů, ale letos na ně rozhodně pomýšlet nemůže. Odpovídalo to výsledku 18 %, což by byl pro sociální demokraty výsledek v tomto kraji z říše snů s kandidátem Janem Hamáčkem a bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou, která odstoupila po kauze Pelta. ČSSD věřím na čtyři mandáty.

Piráti by si také mohli sáhnout na nějaké mandáty. Navíc když je zde vede jejich hlavní lídr Ivan Bartoš. Těžko předvídat jejich výsledek, ale mohli by získat klidně dva mandáty.

KDU-ČSL zde pravděpodobně žádný mandát nezíská. Kandidátka strany prakticky neobsahuje známá jména a už minule se tu potýkala s velmi špatným výsledkem. Není důvod, aby to letos bylo lepší.

Určitou šanci na mandát by zde mohlo mít hnutí STAN, ovšem vzhledem k tomu, že neočekávám překročení kvora na národní úrovni, tak říkám nula.

Naopak dost hlasů by v tomto kraji mohla získat SPD Tomia Okamury. Kandiduje tu totiž osobně šéf této frakce. Jeho předchozí uskupení Úsvit tu bylo poměrně úspěšné i minule. Myslím, že tentokrát by mohl sáhnout na tři mandáty.

Komunisté mají trochu problém s kandidátkou. Stanislav Gospič totiž není eso, které by mohlo čelit koncentraci politických superstar v tomto kraji. Proto si myslím, že neuspějí. Získají rozhodně méně než 14 procent v posledních volbách. Očekával bych tak dva mandáty.

Jihomoravský kraj

Tento kraj je asi nejoblíbenější u lidovců. Mají ho ovšem tradičně rádi i sociální demokraté. Na krajské a komunální úrovni zde sice uspělo i ANO, ale domnívám se, že úplně nejoblíbenější kraj to pro toto uskupení není.

ODS zde v posledních volbách zcela propadla a rozhodně se neradovala ani TOP 09. Komunisté zde mají lehký podprůměr. Určitě tu bude úspěšné i uskupení SPD, které navazuje na Úsvit, jenž měl minule hezký výsledek.

ANO zde mělo v minulých volbách silného kandidáta. Byl jím současný lídr pražské kandidátky a ministr obrany herec Martin Stropnický. Ten byl vyměněn za Taťánu Malou, která je politicky mnohem menší váhová kategorie.

A tak největším kapitálem ANO v tomto kraji je na posledním místě kandidující primátor Brna Petr Vokřál. V Brně ANO sbíralo hodně bývalých voličů ODS. Ale změna kurzu směrem doleva zejména v tomto největším městě kraje nepomůže. Tento kraj tak může být pro ANO opět celkem problematický. Obhajoba pěti mandátů nebude snadná. Ale domnívám se, že se podaří dosáhnout stejného počtu mandátů.

Kde jinde by se ODS měla zlepšit, když ne zde? Minule naprosto otřesný výsledek 7 procent byl katastrofou. Předseda Rudolf Blažek zde sice kandidoval i minule, ovšem ODS byla v naprosto zoufalé situaci se skandálem svého bývalého šéfa a premiéra v jedné osobě Petra Nečase. ODS v tomto kraji nyní uspěje. Pomůže jí to, že získá zpět část voličů od ANO. A kandidátku táhne Petr Fiala, jehož pozice ve straně se výrazně stabilizovala. Věřím jí na pět mandátů.

TOP 09 zde neměla dobrý výsledek v minulých volbách. Letos to nebude lepší. Důvodů je několik. Konzervativní jihomoravské voliče sbírají lidovci, pravicové voliče zde nedokáže příliš oslovit kvůli absenci výrazných kandidátů a ti tak skončí u ODS. Letos strana získá jeden mandát.

KDU-ČSL bude úspěšná. Ale bude pro ni problém navázat na poslední volby, kdy dostala dva mandáty za 10% výsledek v tomto kraji. Viděl bych to na dva mandáty letos.

Pro piráty bude tento kraj velkou neznámou. Šanci mají v Brně, ale v konzervativních menších městech budou mít těžkou pozici. Řeknu jeden mandát.

SPD zde s mandátem také uspěje. Zřejmě na tom bude o trochu lépe než Úsvit posledně. Očekávám dva mandáty.

KSČM obhajuje čtyři mandáty, ale nevěřím jí na zopakování výsledku. Omladila zde svoji kandidátku a kandidáti nejsou dostatečně známí. KSČM by mohla získat dva mandáty.

Zbývá nám ČSSD. Při pohledu na triumvirát v této straně mi zpětně dochází genialita zkušených politických harcovníků. Tuto stranu totiž reprezentuje současný premiér Bohuslav Sobotka jako volební lídr a to je super těžká váha.

Volební stratégové v této straně vymysleli to nejlepší, co mohli udělat. Budou prezentovat úspěchy své vlády v kraji, kterému je kauza OKD naprosto ukradená. Navíc kandidatura Sobotky má svoji logiku, protože v tomto kraji kandiduje tradičně a vždy poměrně úspěšně. Je otázkou, do jaké míry ho vláda s ANO poškodila, ovšem troufám si tvrdit, že zde ČSSD uspěje. A to výrazně. Šest mandátů sice nezíská, ale pět by mohla.

Suma sumárum, těžká bitva mezi ČSSD, ANO a ODS. Rozhodně bych si netroufal favorizovat jeden z těchto subjektů.

Levicový Moravskoslezský kraj

Ze všech čtyř velkých krajů se tento zásadně liší dvěma charakteristikami. Je pravým opakem Prahy ve volební účasti i podpoře levicových stran. Volební účast zde byla v posledních volbách jen 55 procent, což je opravdu o hodně méně než například v Praze, kde byla skoro o 10 procent vyšší.

V posledních volbách zde drtivě zvítězila ČSSD. Výrazně uspělo ANO i KSČM. Výborného výsledku dosáhl i Úsvit. Celkem slušný výsledek měli lidovci, ovšem pravicové strany ODS a TOP 09 určitě tento kraj nepreferují.

ČSSD je pro mě favoritem. Lubomír Zaorálek je autentický politik pocházející z tohoto kraje. A ačkoliv se znovu otevírá kauza OKD, v rámci ČSSD to poškozovalo především premiéra Sobotku. Zaorálek je člověk, který vyhrál soud nad Zdeňkem Bakalou a který se léta profiluje jako bojovník proti tomuto podnikateli. Sázka na Zaorálka je pro ČSSD nejlepší a naprosto strategickou volbou pro úspěch v kraji. ČSSD věřím na obhajobu sedmi mandátů.

ANO má v tomto kraji komplikovanou situaci. Chybí mu zde totiž výrazný volební lídr. Celá kampaň je postavená na osobě Babiše. Volebním lídrem je sice hejtman Ivo Vondrák, ovšem ten je zcela jiná váhová kategorie než Zaorálek  ANO tím, že se posunulo doleva, má však šanci na větší úspěch než minule. Místo pěti mandátů by mohlo získat šest. Kdyby zde kandidovala výraznější osobnost, bylo by soupeřem ČSSD. Takhle se domnívám, že to nebude stačit.

ODS tu obhajuje jeden mandát. Reprezentuje jiZbyněk Stanjura, který je těžká politická váha. Šanci zde má na zlepšení někam ke dvěma mandátům.

Piráti by zde mohli uspět přibližně s jedním mandátem. To by odpovídalo výsledku okolo 7 procent. Jejich částečně levicové postoje zde určitě budou fungovat. Navíc silně poukazují na kauzu OKD a silně se vymezují vůči ANO i Okamurovi. Moc dobře vědí, jak je pro ně tento kraj důležitý.

SPD Tomia Okamury zde bude nepochybně velmi úspěšná. Snad v málokterém kraji najdeme více antiimigrační, antiislámské a antiEU postoje. To je přesně voda na mlýn tohoto uskupení. Absence zajímavého lídra není příliš podstatná v tomto případě. Kampaň zde osobně vedl předseda Okamura. Věřím mu na tři mandáty.

Komunisté zde bývají tradičně velice úspěšní. Letos to nebude jednoduché. Chybí jim zde výrazné osobnosti na kandidátce, a navíc jim zdejší voliče krade ANO i Okamura. Myslím, že letos budou hodně v tomto kraji zklamaní. Tipuji dva mandáty.

KDU-ČSL zde má celkem solidní voličskou základnu, ovšem kandidátka postrádá opravdu výrazné osobnosti. Dva mandáty z minula neobhájí. Bude to tak na jeden mandát.

A TOP 09 v tomto kraji zřejmě zažije zklamání. Poslanec Herbert Pavera, který vede kandidátku i letos, má problém v tom, že jeho straně se v tomto kraji tradičně nedaří, a letos to bude pravděpodobně ještě horší, protože těch málo hlasů na pravici v tomto kraji mu sebere Stanjura. Očekávám, že strana nezíská jediný mandát.

Suma sumárum

Pokud tedy shrneme výše popsané pozice stran v hlavních čtyřech krajích do tabulky, mohlo by to dle mých odhadů vypadat následovně.


TABULKA: Klíčové čtyři kraje – prognóza pro rok 2017

Zdroj: Comsense


Když použiju stejnou logiku, budoucí mandáty voleb by se mohly interpretovat jako:

26 % pravicové strany – ODS + TOP 09

12 % středové strany – KDU-ČSL + piráti

29 % levicové strany – ČSSD + KSČM

33 % populisté, se kterými je obtížné skládat vládní koalici – ANO + SPD

 

To, jak volby dopadly v reálu i ve vztahu k výše uvedené prognóze, si rozebereme na Peak.cz příští týden. Čísla nelžou.

Mohlo by vás také zajímat

Zaujalo nás
64 shares9743 views

Konec venkova? Jaká budoucnost čeká dnešní světová velkoměsta?

Redakce - 19. února 2018

Koncentrace obyvatelstva do měst je nejcharakterističtějším znakem urbanizace. Nejviditelnější stránkou tohoto procesu je bezesporu růst měst, který má však řadu stránek. Právě nad tím se zamýšlí profesor Teemu Alexander Puutio…

Článek
5 shares2404 views

Souhrn událostí 7. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 17. února 2018

Dělá inflace radost ČNB, kdo další míří na Start, proč jsou české pojišťovny chudáci, kam pádí eurozóna, co trápí Uber, čím chce potěšit O2, co láká Warrena Buffetta nebo jak…

Komentář
276 shares32946 views3

Nejen nízká nezaměstnanost, teď už jsme na evropské špici i s HDP. Co bude dál?

Jan Bureš - 16. února 2018

Česko rostlo nejrychleji od roku 2015. Oproti tomu bude rok 2018 pomalejší, ale stále úspěšný, domnívá se ekonom Jan Bureš a zároveň vysvětluje, co bude tahounem letošního růstu.

61 Odpovědi

 1. Sobotka jako supertěžká váha????To jsem se zasmál.Na jižní Moravě ho nemůžeme ani cítil,gaunera.Budete se „analytiku“ divit,jaký výprask u nás dostanou socani .

  Odpovědět
 2. Ta analýza je úplně zcestná. ČSSD má na krku OKD a ví kolik peněz Bakala odsud odnesl, na škodu tomuto regionu. A kdo bydlí v bytech RPG tak ví svoje. A navíc-v posledních dnech předvedla ČSSD další tunel s lithiem, několikanásobně horší než OKD. A zcela aktuálně, Diag Humen, několikamiliardové škody, které požadují si budou moct od teď inkasovat z našich účtů v cizině. Nejvíc ji poškodil Sobotka, tím že se spojil s Kalouskem ve snaze zničit Babiše a tím preference ČSSD klesly na polovinu. Kdo bude volit ČSSD a TOP09, to je úplný blázen. A kdo tady nechce „slimáky“ a Šariu, tak ten má též jasno.

  Odpovědět
 3. Jedině ANO + SPD odstaví ty chronické přeběhlíky,kteří se drží židlí ve sněmovně jako klíště,a postupně posílají naši zemi ke dnu….

  Odpovědět
 4. Já pevně věřím, že SPD Tomia Okamury bude mít lepší výsledek, než jsou jakékoliv prognózy. Velmi rád bych to viděl okolo 20%. Je to vidět i na ohlasech na NETu. Z této obavy ostatních stran a hnutí je spojeno i jejich neadekvátní napadání pana Tomio Okamury a SPD jako takového. Takový frontální útok na SPD ze všech stran a hnutí, jako jeden muž, o tom jedině vypovídá. Jenže asi si neuvědomují, že tím SPD de facto pomáhají, protože je okamžitě jakákoliv lež naprosto přesvědčivě a srozumitelně pro lidi rozmetána na kusy. Navíc nikdo z nikdy nepodložili své lživé tvrzení žádnými důkazy, a to lidé taky zaznamenávají. Takovéto chování už lidi znají a štve už minulosti a pomáhá jim to v rozhodování, komu dát svůj hlas.

  Odpovědět
 5. větší blbost jsem nečetl. Doufám, že socani dostanou po hubě a doufám, že se těch lotrů zbavíme i vojenského zloděje KALOUSKA

  Odpovědět
 6. To co za poslední roky předvedl Sobotka, že se o něm nesmí mluvit i to, že se rozvádí proto, že čeká s jinou dítě , o tom se nemluví , Kalousek měl minimálně 5 let už sedět ….o tom se před volbami moc nemluví, ale to , že před 10 lety stavba Čapí hnízdo, to se rozmazává pořád…..Politici, co jsou tam více , jak 10 let mají hodně nakradeno a spoustu peněz v zahraničí, proč mají strach s Babiše???? Kdo s politiků, kromě Babiše se vzdal platu??????? Jedině Babiš tady něco změní, proto fandím a pevně věřím, že volby vyhraje Babiš

  Odpovědět
 7. Pokud ještě vládne zdraví rozum v této zemi, doufám, že vyhraje moudrá rozvaha volby pro život příští generace – probuďme se !!!

  Odpovědět
 8. Kazdy ma jit hlavne k volbam. Ja budu urcite volit CSSD. Jsem obycejna zenska ktera, chci aspon nejake jistoty. Jako je veskere
  zakladni zdravotni osetreni – bezplatne, mit praci slusne zaplacenou,
  Lide by se nemeli dat manipulovat bohatstvim,Ti co maji hodne chteji vic! To bylo, je a zustane.

  Odpovědět
 9. Okamura a SPD je jasným černým koněm těchto voleb a noční můrou všech současných zavedených politických stran! Budete se divit! ČSSD je přisuzováno nereálné procento! Po té, co za své volební období zvládl patolízal Bohouš jej mohou volit skutečně jen občané s trvalým a nevyléčitelným poškozením mozku. A pokud nedej bože skončí razantně na druhém místě, pak si Češi za svou hloupost nezaslouží lepší vládu!!
  Výhra není ani ANO, ale tam se zdá být výhra více než jasná. Ono se není čemu divit. Aféry jako Čapí Hnízdo atd táhnoucí se měsíce lidem nic moc neříkají. Lidé myslí jednoduše. Za Babišovi vlády jde vidět ekonomické oživení, růsty mezd, lepší výběr daní … a to je to, co lidi vnímají! A nepomůže vám ani 10 Čapích hnízd! To si jen zloději měří vzájemně pinďoury!
  Přeji hezký večer.

  Odpovědět
 10. Proboha jenom nevolit komouše, socany, TOP09, piráty, starosty, jinak tu do roka mámě havěť, platíme éčkama atd. Chce to změnu SPD !!!!!!!!!!!!!

  Odpovědět
 11. Toto je predvolebni typicky pruzkum objednany na zakazku aby ovlivnil jeste nerozhodnute volice nema zadnou vypovidaci hodnotu pouzivaji ho vsechny strany

  Odpovědět
 12. Poté co STAN ve Stč kraji po loňských volbách zradil své voliče kolaboraci s ANO, nemůže s většími zisky počítat. Říkám jako zrazeny a tím i bývalý volič STAN.

  Odpovědět
 13. Ty prognozy pro Prahu, jsou úplně mimo…Děláte Praze jen ostudu!

  SPD už není Úsvit, který byl v roce 2013 v plenkách. Teď bude mít v Praze minimálně 3 mandáty.

  A dělat z národní strany, jakou je SPD populisty je už vážně psychická porucha…

  Národní strany začínají mít podporu, díky špatnému vládnutí extrémní levice.

  Odpovědět
 14. Fandím STAN a Petru Gazdíkovi. Jeden z posledních slušných lidí v politice. Doufám, že uspějí. Volby vyhraje bohužel ANO.

  Odpovědět
 15. Tak to jsem zvědavá jak se sestaví vláda, bude to špatné, proto říkám nevolte Ano, přečtěte si i to co říká Francouzký prezident, Babiš bída, malé platy. Volte koho chcete jen né komanče a ANO

  Odpovědět
 16. Babiš umí vydělat prachy pro stát,….. a už je dost bohatý a mocný, aby ustál nástrahy svého EET a korupce. Máme tu ale „PIRÁTY“, kteří chtějí vyměnit politiky a omezit EET a daně. …..bude zajímavé volit tedy stranu s podivným názvem „PIRÁTI“ (…..ať se tam porvou“ o tu moc).

  Odpovědět
 17. Analytik O.Z. je trochuvíce odtržen od skutečnosti. Situace je trochu více odlišná od r. 2013
  a jeho předpokládaný zisk TOPky je z říše snů!!

  Odpovědět
 18. Po průšvihu s lithiem, kdy sobotka ministra průmyslu okamžitě neodvolal a ještě ho spolu s dalšími šéfíky hájil v parlamentu je ČSSD NEVOLITELNÁ.

  Odpovědět
 19. Věřím, že všechny ty údajně nezávislé průzkumy pohoří (viz.Trump a Brexit) a zrodí se překvapení v podobě výsledku Svobodných. Shoda s jejich programem i podle volební kalkulačky je u hodně lidí nejvyšší a spousta jich dává svou vůli je volit najevo. Pokud se budou voliči řídit srdcem a ne médii podsouvaným kalkulem o zbytečnému hlasu pro malé preference, mohl by být jejich zisk i 10-ti procentní. Přece nebudete volit strany, které se tu tři desetiletí střídají u koryt a zprasily co mohly. Strana estébáka Bureše taky už ukázala jak si představuje realitu vize O čem sním, likviduje a stěžuje podnikání, tedy pokud není pod hlavičkou Agrofertu.

  Odpovědět
 20. Sobotka dostane ucet,on ani nevi jak poskodil stranu.Na J.Cech odstranil konkurenci , ktera ho krytizovala. Zelinar,ktery ma prava za 9 mesicu taky. Dluhy neplati jen slibuje a kazdy rok si pridaji nekolik tisic vsichni politici – to se schodnou. Dejme sanci SPD,
  at ukaze co umi.

  Odpovědět
 21. To co jsem dneska ráno našel ve schránce – Smlouva s Babišem nehorázná drzost a výsměch slušným lidem , velebnosti jdu blejt !

  Odpovědět
 22. Na Babiše a jeho hnutí ANO bylo hodně nakydáno a straníci ČSSD se činili jistě ví proč.Sobotka a jeho strana zautočili těsně před volbami a to by jim občané neměli zapomenout.Pokud Sobotkova strana je schopna takového podrazu je schopna dělat podrazy i na občany této země.

  Odpovědět
 23. určitě těch průměrných 19,5 pro ČSSD je přehnané, u ANO dle mého názoru také… (zejména ve Středočeském kraji a Praze) Jihomoravský kraj vypadá reálně, ostravsko bude určitě výrazně „levicové“ jako vždy – zde spíše bych předpokládal výrazný zisk hnutí SPD

  Odpovědět
 24. Zajímavý a inspirativní článek. Zajímala by mne analýza pro prezidentské volby.
  Mám svého favorita a rád bych věděl jaké jsou jeho šance.

  Odpovědět
 25. Myslím si, že kampaně a slova nemají žádný smysl. Činy mluví za vše. ODS, ČSSD to maj spočítaný, jen kecali a brali nám a teď budou říkat jak jim záleží na nás. Na našich důchodech a na rodinách s dětmi. Tak proč nic neudělali za těch 27 let. A teď se bojí Babiše, protože je vypráská od korýtek. Jen tak dál. Přeji ať to vyhraje ANO s p. Babišem.

  Odpovědět
 26. To byl demagogický průzkum či fantas magorie nějakého kreténa ze strany gaunerů a mafiánů z TOP O9 či ODS. Volte ANO popřípadě SPD

  Odpovědět
 27. ODS se 16? Zlatý voči. Jejich zcela impotentní předseda, jehož už jenom poslouchat je utrpení, natož jejich politika kmotrů a gaunerů všeho druhu a ani pravicoví nejsou, navíc jsou prounijní. Fuj. Naopak v Praze paradoxně uspěje SPD, si myslím, Okamura uspěje všude, to budete koukat.

  Odpovědět
 28. Poradi mi nekdo, proc pri poslednich volbach mel stredocesky kraj 25 mandatu, kdyz tam zije mene obyvatel nez v Praze (24 mandatu)? Diky

  Odpovědět
 29. Ondřej Záruba nějakej chytrej,ne? Tady si každý rádoby expert na finance politiku či novinář myslí, že rozumí úplně všemu. Kdyby to bylo tak jak píše tak ani nemusíme chodit k volbám. chci vidět jak to trefí chytrák. o některých věcech co píše víme taky a nepotřebujeme na to experta a to ostatní stejně zjistíme až po volbách a potom pane experte radte co s tím. Za mě palec dolu.

  Odpovědět
 30. nemohu si pomoci, ale nějak se nemohu zbavit dojmu, že zde platí staré dobré „přání strůjcem myšlenky“. takové to když si hraje malé dítě, a „… tenhle ninja šlápne na kamínek, zakopne a tím uhne, poletí pták a od něho se šíp odrazí a strefí zlouna do oka…“, protože tak to má být a tak to chci… výsledky budu sledovat velice pozorně a posměch si schovám na neděli… pěkný den 🙂

  Odpovědět
 31. Proč chodit k volbám, když rozhodne několik krajů. Já v těchto krajích nejsem, tak můžu sedět na zadku doma? Dobrá rada aby lidi nemuseli k volbám. Zdenda

  Odpovědět
 32. Hlavně mě znepokojuje, že díky našemu nesmyslnému rozpočítávaní mandátů přes kraje může strana A s větším počtem hlasů než strana B získat méně mandátů než ta strana B. A opět se dá očekávat, že počet hlasů připadajících na 1 mandát bude u malých stran výrazně vyšší než u velkých. A to je ústavou předepsán poměrný volební systém …

  Odpovědět
 33. Ja to vidím asi takto,my voliči bychom měli začít tlačit na politiky,aby zastupovali nás a ne své zájmy,jednou je volíme a oni zastupují nás voliče….bohužel se to tak neděje,před volbama slibují hory doly a pak když už mají své židle jisté na 4 roky, je zase my obyčejní lidé-voliči nezajímáme,až další volby…. hlasují ve většině jako strana.nikoliv jako osoba zastupující voliče od kterých má mandát….takže o čem to vše je?!? pamatuji doby kdy naprosto stejně hlasovali všichni jednomyslně jako strana,která to byla nemusím asi dodávat,tak si tak říkám kde že je ta krásná demokracie,kdy poslanec zastupuje své voliče……takže dokud se nezměníme my lidé a nebudeme pány politiky tlačit k tomu,aby dodržovali své předvolební sliby,programy….i nás voliče, tak se prostě nikdy nic změnit nemůže a opět budeme sledovat jen vzajemné hádky,osočování,skandály atd..takže v současné chvíli je jedno kdo a jak odhaduje volební preference,protože stejně nás voličů se pak žádná strana nebude na nic ptát a budou si opět dělat co chtějí….toto je můj názor.-/

  Odpovědět
 34. Metodika rozboru předpovědi volebních výsledků se mně líbí, ale myslím že jsou chybně předpokládána velká procenta některých stran, např. pro ODS, TOP09 a pirátů, naopak bych více sázel na KDU-ČSL.

  Odpovědět
 35. Průzkum trhu ANO 39.3, komunisti 16.1 ČSSD 9.5. ODS 8.1 SPD 7,3 piráti 5.8 zelení 5.3 kdu-čsl 4.7 top09 2.9 to bude Kalousek koukat

  Odpovědět
 36. Názorná písemná ukázka (Tvrdá čísla ukazují, že rozhodnou čtyři kraje), jak nejspíše budou zfalšovány výsledky pro rozhodující volby.
  Pokřivenci posledních let jsou si jisti, že si mohou dělat cokoli a bez zodpovědnosti čemukoli i komukoli. Jsou i budou nepostižitelní a výsledek (ten jejich už dopředu je rozhodnutý) jen těmito průzkumy ověřují, zda to stále platí, že v ČR ovce=voliči s hospodským reptáním zase budou taženi na uvařené nudli=slibotechnách.
  Zelinář-schovanec cíleně reorganizací policie připravil budoucí beztrestnost pro oficiální vládnoucí zloděje a elitní sociopaty.Vytvořili jen sobě zákony=jistinu.
  Charakterové zrůdy se netají jistotou, jak tyto volby dopadnou a je více než naivní mít pocit, že vše bude podle práva metodou demokracie, morálky, slušnosti a pravdy.

  Odpovědět
 37. Měl bych doplňující otázku. Voliči v zahraničí budou letos volit ve Středočeském kraji. Neovlivní to uvedenou analýzu? Nebo je to zanedbatelné?

  Odpovědět
 38. Bohužel si ještě pořád málo lidí uvědomuje, , že je lépe být chudý, spokojený a svobodný
  než bohatý a nespokojený.

  Odpovědět
 39. Zajímavé a fascinující, statistika rozhodně není nuda – ukazuje netušené souvislosti a dovoluje se podívat „pod sukni“ tomu, čemu říkáme náhoda. Díky!

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.