37 Shares 2909 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Nejen Apple či Google. Optimalizovat daně umí i evropské firmy

Evropské firmy v rámci zemí EU optimalizují daňovou povinnost tím, že ztrátu z jedné země přesouvají do dalších států, aby nemusely platit vysoké daně. Mezi firmy, které kritizují europoslanci, patří francouzská vodárenská společnost Veolia, ale i německý chemický koncern BASF nebo třeba španělský výrobce oděvů Zara.

Nejen americké, ale také evropské firmy se snaží využívat evropské daňové zákony tak, aby svou daňovou povinnost snížily téměř k nule. Tématu si nedávno všimla německá média a upozornila na něj s odkazem na kritiku zelených europoslanců.

Například francouzský vodárenský gigant Veolia, jenž je známý i díky působení v České republice, měl na daních ušetřit za posledních pět let až půl miliardy eur (13 miliard korun).

Stejnými daňovými machinacemi obcházejí placení daní také německá chemička BASF nebo španělská oděvní firma Zara. Poslanci Evropského parlamentu z frakce Zelených proto požadují, aby se změnila v tomto ohledu legislativa v rámci Evropské unie.

Šikovné přesuny

Zelení zprvu kritizovali hlavně pochybné praktiky firem BASF a Zara v Německu. Nyní k tomu přidali i francouzskou firmu Veolia, která měla šikovně využívat daňové předpisy v evropských zemích.

Postup byl jednoduchý. Firma mezi jednotlivými členskými zeměmi EU přesouvala ztráty do ziskových zemí. Tím si snížila tamní hospodářský výsledek, což vedlo k nižšímu odvodu daní.

Vodárenská firma se sídlem v Paříži celosvětově zaměstnává 163 tisíc lidí a loni měla obrat 24,4 miliardy eur (622 miliard korun). V Německu je pak známá hlavně z působení v hlavním městě Berlíně, kde v devadesátých letech částečně privatizovala městské vodárny. Po protestech mnoha občanů pak radnice před čtyřmi lety odkoupila podíl zpět.

Agresivní praktiky

 „Vzestup koncernu Veolia je založen na agresivních daňových praktikách,“ řekl mluvčí frakce Zelených pro finanční politiku v Evropském parlamentu Sven Giegold.

Ten dlouhodobě kritizuje zejména možnost nadnárodních firem přesouvat účetní ztráty z jedné země do druhé. Veolia používá různé daňové režimy ve Francii, Velké Británii a ve Spojených státech.

Podle Zelených Veolia generovala ztrátu ve Francii 3,6 miliardy eur v roce 2016, ve Spojených státech pak ve výši čtyř miliard eur.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zdražování úvěrů tvrdě udeřilo na české firmy a možná bude ještě hůře

Proč je Česko (stále ještě) ekonomickým tygrem Evropy?

Poslanci v europarlamentu proto požadují, aby se změnily současné předpisy, kdy dceřinné firmy velkých korporací vykazující daňové ztráty nemohly svoje výpadky přesouvat na jiné firmy v rámci skupiny, které jsou v plusu, a tím tak snížit daňové odvody.

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

„Je naprosto neakceptovatelné, že si jedna firma může svou daňovou povinnost snížit o půl miliardy eur cílenými přesuny zisků a ztrát bez toho, aby porušila jediný zákon,“ nelíbí se Giegoldovi.

Stovky dceřiných firem

Veolia slouží jako učebnicový příklad toho, jak optimalizovat placení daní. Sama totiž má po celém světě 2 728 dceřiných firem. Proto podle poslanců potřebuje EU větší daňovou průhlednost, aby se zamezilo podobným praktikám, jež jsou nyní zcela legální.

Země v rámci EU by měly mít možnost sdílet daňové informace o firmách, které mají řadu dceřiných firem napříč státy unie.

Zelení kritizují i německý dosavadní přístup „daňové blokády“ v rámci větší transparentnosti. Navrhují také, aby EU zavedla minimální daňovou sazbu pro firmy v rámci všech členských zemí unie.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
1 shares2947 views

Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy

David Bohuněk - 13. prosince 2017

Obchodníci a investoři dostali nový prostředek, jak využít cen bitcoinů. Na amerických burzách se začaly obchodovat bitcoinové futures. Převládají však obavy, že jde o další krůček zvyšující riziko investic do…

Rozhovor
4 shares1265 views

Ondřej Beránek (Bohemia Sekt): Bublinky odrážejí stav ekonomiky a Čechům letos chutnají

Libor Akrman - 13. prosince 2017

Největší vinařská firma v Česku má napilno, právě nyní se v podstatě rozhoduje o tom, jak letos dopadne. I když se snaží posouvat trendy, stále tvoří prodeje před Vánocemi u…

Komentář
4 shares2410 views

Mění inflace čekání na zvýšení sazeb ze strany ČNB v čekání na Godota?

Petr Dufek - 12. prosince 2017

Otazníky, zda ČNB ještě před koncem roku zvedne základní úrokovou sazbu, zkracuje statistika o inflaci. A ta dopadla podle očekávání, a tedy i ke spokojenosti centrální banky, domnívá se analytik…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.