265 Shares 10973 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Nefér mobilní tarify. Proč za ně Češi platí více než ostatní?

Kolem cen mobilních tarifů se v posledních týdnech rozpoutala vášnivá debata. Proč čeští spotřebitelé mnohonásobně přeplácejí ceny mobilních tarifů? Kolik za neomezené tarify zaplatí například Němci, Slováci nebo Poláci? A jak si jako jednotlivec dojednat s operátorem výhodnější nabídku? Pomůže spojení spotřebitelů do velké skupiny?

Na českém trhu se prohlubuje propast mezi cenami pro jednotlivce a cenami pro firmy s velkým objemem telefonních čísel.

Příkladem z posledních měsíců může být tarif pro Ministerstvo financí ČR nebo snad rekordně nejnižší tarif, který vysoutěžila Vojenská nemocnice Olomouc u O2 na konci roku 2016. Tarif s neomezeným voláním a 3 GB dat nemocnice získala za 79 Kč.

Téma i pro politiky? Jen dočasně

V Česku je téma cen mobilních tarifů velice ožehavé dokonce i na politické úrovni.

Na konci letošního února odvolal premiér Bohuslav Sobotka ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s odůvodněním, že příslušné ministerstvo vykazovalo velmi nízkou aktivitu při novelizaci telekomunikačního zákona.

Sobotka Mládkovi vyčítal, že nezavedl regulaci, která by vedla ke snížení cen mobilních dat poskytovaných českými operátory.

Velkou mediální pozornost na sebe strhl i ministr financí Andrej Babiš, který na svém twitterovém účtu v půlce dubna informoval, že pro své ministerstvo u operátora vyjednal „polské ceny“, tedy datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně.

Jak jsou na tom v sousedních státech?

Je dobré se podívat i na srovnání českých tarifů s okolím. Polsko má mezi našimi sousedy jednoznačně nejvýhodnější tarify. Tamější operátor A2 mobile nabízí například tarif s neomezeným voláním a SMS + 10 GB v přepočtu za 157 Kč, podobně sestavený balíček přitom Polákům nabízí i T-Mobile za 315 Kč.

Naopak Němci musí sáhnout do kapsy v absolutních částkách v rámci Evropy nejhlouběji. Neomezená data a 30 GB dat jsou u německého Vodafonu v přepočtu za 5 380 Kč měsíčně a u operátora T-Mobile za 5 320 Kč.

Na první pohled draze tyto částky vypadají pouze do chvíle, než si spočítáme, že průměrná čistá mzda Němců je cca 98 870 Kč, a jejich tarif je pro ně tedy dvakrát dostupnější než pro Čechy.

Slovenský operátor Orange nabízí neomezené volání + SMS a 6 GB dat za 1 064 Kč. V Rakousku nabízí operátor T-Mobile balíček neomezeného volání + SMS a 50 GB dat za 1 593 Kč. Budeme-li porovnávat nejvýhodnější nabídky různých operátorů našich geografických sousedů, české ceny jsou druhé nejdražší hned za Německem.Je skandální, že žádný z velkých mobilních operátorů v současnosti nenabízí neomezený tarif pro volání i data.

Při srovnatelné cenové hladině a neomezeném volání + SMS mají Češi oproti okolním státům nejnižší množství dat zahrnutých v tarifu.

Český T-Mobile má neomezené volání + SMS s 60 GB dat za 2 499 Kč měsíčně, u operátora O2 můžete za 999 Kč měsíčně získat neomezené volání + SMS a 5 GB dat.

Vodafone před pár dny oznámil změnu svých tarifů – stávající balíček za 999 Kč nabízí neomezené volání + SMS, 4 GB a 1 000 volných minut do zahraničí. Na konec května připravil nově neomezené volání a SMS s 22 GB dat za 1 777 Kč.

Z výše uvedeného ale jasně vyplývá, že v Česku jsou mobilní data ve srovnání s ostatními státy střední Evropy stále dražší.

Boj malých za lepší tarify

Politické proklamace zatím spotřebitelům nepomohly. Naštěstí se objevilo několik aktivit, které se pokouší práva spotřebitelů na levnější tarify hájit. Jedním z nich je sdružení dTest s kampaní Chci levnější tarif a celonárodní aukcí mobilních tarifů.

Další aktivitu jsme rozjeli v nezávislé komunitě chytrých spotřebitelů LICIT, která se také snaží, aby si i jednotlivci mohli sáhnout na výhody těch velkých. Máme více než desetileté zkušenosti získané v organizaci eCENTRE, kde jsme pořádali e-aukce a sdružovali poptávky pro různé skupiny.

Řekli jsme si, že své zkušenosti předáme celé české veřejnosti. Ať i ostatní mají férové nabídky.


NOVINKA        –        Přihlaste se k odběru newsletteru        –        NOVINKA


Každopádně obě zmíněné akce jsou logickým trendem dnešní doby, kdy se spotřebitelé už umějí ozvat a dožadují se svých práv.

Lidé musí licitovat

Česká veřejnost by se ve své snaze o výhodnější balíčky měla chytře spojit, podat hromadnou poptávku a následně licitovat s mobilním operátorem o co nejvýhodnější nabídku.

Teprve potom se může jednotlivec dočkat opravdu zajímavé ceny, kterou by samostatně nikdy nedostal.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares395 views

Souhrn událostí 38. týdne aneb co vám možná uniklo

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 23. září 2017

Kam akvizičně míří Google, co se děje v českém „taxisvětě“, kdo povede Prazdroj, co plánuje Liftago, trpí Amazon krátkozrakostí, co (zase) koupil Daniel Křetínský, uklidňuje se napětí mezi KLDR a USA…

Zaujalo nás
3 shares4318 views

Co se Česku vyplatí víc? Nové jaderné bloky, nebo obnovitelné zdroje?

Redakce - 22. září 2017

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku popudil příznivce obnovitelných zdrojů. Na nedávné konferenci prohlásil, že výstavba nových bloků je levnější než zelené zdroje. Naopak britský expert vysvětloval, proč je naopak horší…

Analýza
40 shares2438 views

S pracovitostí nejdál dojdeš. Platí to i pro Poslaneckou sněmovnu?

Martin Sklenský - 22. září 2017

Jak často chodí zákonodárci do práce a co tam dělají? Jak jsou aktivní při hlasování, vystupování v parlamentu nebo předkládání návrhů zákonů? Zkusíme vám pomoci při rozhodování, koho volit letos…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.