73 Shares 44425 Views 7 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Může si Andrej Babiš mnout ruce? Rok fungování EET v číslech

Před rokem začala platit elektronická evidence tržeb pro hotely a restaurace, o čtyři měsíce později se přidali obchodníci. Podle Finanční správy ČR pomohla „narovnávat podnikatelské prostředí“. Jak je na tom tedy EET řečí čísel a faktů?

Libor Akrman 1. prosince 2017
73 44426 7

Už platí celý rok, a přesto by mohla skončit. Řeč je o elektronické evidenci tržeb (EET), kterou zavedl tehdejší ministr financí Andrej Babiš s cílem narovnat podnikatelské prostředí a také posvítit si na živnostníky, kteří řádně neodvádějí daně.

Jenže tento zákon o elektronické evidenci tržeb by mohl mít relativně krátký život (pomineme-li fakt, že by se nová vláda Andreje Babiše snažila ho okamžitě zavést znovu).

Zákon totiž již od června leží u Ústavního soudu ČR, který by měl rozhodnout nejpozději do půlky prosince, zda je, či není protiústavní. Návrh na jeho zrušení podali k soudu poslanci ODS a TOP 09. Podle předsedy ÚS Pavla Rychetského soudci nyní vybírají ze dvou variant. První je ta, že zákon je protiústavní, a pak by byl zrušen. „Na druhé straně může převážit názor, že to ústavně konformní je, leč že některé části toho zákona by vyžadovaly přece jenom jinou úpravu,“ řekl nedávno ČT Rychetský.

VÍCE K TÉMATU:

Odstartovala druhá fáze EET. Vše o Babišově revoluci v číslech

Hledání pravdy o dopadech EET není možné. Data nejsou „čerstvá“

Přehledně: EET doplní státní hazard. Vše o loterii „Účtenkovka“ v číslech

Ještě tedy než klíčový verdikt o osudu EET padne, pojďme si projít infografiku mapující dosavadních 12 měsíců s EET.


INFOGRAFIKA: Rok s EET v číslech a faktech

 


UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru –   NEVÁHEJTE!!!


Mohlo by vás také zajímat

Analýza
1 shares2953 views

Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy

David Bohuněk - 13. prosince 2017

Obchodníci a investoři dostali nový prostředek, jak využít cen bitcoinů. Na amerických burzách se začaly obchodovat bitcoinové futures. Převládají však obavy, že jde o další krůček zvyšující riziko investic do…

Rozhovor
4 shares1271 views

Ondřej Beránek (Bohemia Sekt): Bublinky odrážejí stav ekonomiky a Čechům letos chutnají

Libor Akrman - 13. prosince 2017

Největší vinařská firma v Česku má napilno, právě nyní se v podstatě rozhoduje o tom, jak letos dopadne. I když se snaží posouvat trendy, stále tvoří prodeje před Vánocemi u…

Komentář
4 shares2410 views

Mění inflace čekání na zvýšení sazeb ze strany ČNB v čekání na Godota?

Petr Dufek - 12. prosince 2017

Otazníky, zda ČNB ještě před koncem roku zvedne základní úrokovou sazbu, zkracuje statistika o inflaci. A ta dopadla podle očekávání, a tedy i ke spokojenosti centrální banky, domnívá se analytik…

7 Odpovědi

 1. A proč by si měl Babiš mnout ruce, vždyť to je úspěch pro všechny lidi v této zemi, ekonomika roste, platy rostou, (sice nejvíce ve státní správě) výběr daní je vyšší, dokonce když dáme ta 2% na obranu tak to bude více peněz, je stále nižší nezaměstnanost tak proč ta jízlivá kritika, nebo chcete aby se lidé měli hůře??

  Odpovědět
  • Lidé probuďte se, už se blíží čas podobný tomu v r.1989 jinak nám nebude ani kousek svobody !!! Bude nám vládnout člověk který vše co dělá dělá jen pro sebe, cožpak to nevidíte přes svou závist. Vytrácí se s nás vše dobré jen kuli tomu že soused podniká a já mu závidím lepší auto, dům či dovolenou ? Jen kuli pomstě a závisti přijdeme o to o co jsme tolik bojovaly?

   Odpovědět
  • Vážený pane. A Vy máte pocit, že ekonomika roste díky EET?
   Promiňte, ale asi žijete v jiné zemi. Zatím jsem si všiml, že jediné co díky EET vzrostlo, jsou ceny. Ale proti gustu?????

   Odpovědět
  • Vždyť plácáte, vyšší výběr daní je proto, že je ekonomika v konjunktuře nikoliv v krizi , a to není Babišova zásluha, spíš je zajímavé , že Babiš do roku 2013 měl majetek 40 mld a za 4 roky ve vládě na MF, si „poctivě“ vydělal dalších 50 mld.:-)

   Odpovědět
 2. Platy rostou, s nimi pochopitelně i inflace. Má někdo tak fantastický pocit, že mu z toho platu doma zůstává více peněz, než zůstávalo před EET a Babišem….?

  Odpovědět
 3. Zrušit EET ctějí jen „prskalové“ z DB a „podnikatelé“ kteří vydělávali tím,že neplatili žádné daně a měli „konkurenční “ výhodu.
  Babiš jim po volbách sebral KORYTA a soudruzi z Debilního Bloku nyní kvičí jak hladová podsviňčata až z toho Zfialověli.

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.