4 Shares 5746 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Dočkáme se do Vánoc eura za méně než 25 korun?

Česká koruna pokračuje ve spanilé jízdě a drží se pod klíčovou hodnotou 25,50 CZK/EUR. Proč přes vysokou překoupenost rozšiřuje své zisky a co čekat dál? Nad tím se v komentáři zamýšlí ekonom Jan Bureš.

Jan Bureš 23. listopadu 2017
4 5747

Jedním z faktorů, který v posledních dnech koruně pomáhá, je především jestřábí rétorika ČNB.

I když poslední prognóza centrální banky předpokládá jen pozvolný růst sazeb (další až v druhé polovině příštího roku), bankovní rada se vůči prognóze začíná jednoznačně vymezovat.

Proinflační rizika vidí už nejenom jestřábi jako Mojmír Hampl, ale i názorově sjednocující guvernér Jiří Rusnok.

Zdá se, že bankovní rada v čele s guvernérem souhlasí s konečným cílem prognózy – dostat sazby za dva roky přibližně na 2,5 procenta.


GRAF: Vývoj základní úrokové sazby v ČR
Za posledních deset let, v procentech

Zdroj: ČNB, Tradingeconomics.com


Centrální bankéři si však dokážou představit rychlejší cestu, než načrtla poslední prognóza. Dalšího růstu sazeb se proto můžeme dočkat již v prosinci a i díky tomu koruna rozšiřuje své zisky.

Sazby koruně ku prospěchu

Prosincový růst sazeb přitom v očekáváních peněžního trhu ještě není zcela zakomponován – může proto stále značnou část trhu překvapit, koruně připsat nové body a posunout ji do těsnější blízkosti 25,00 EUR/CZK.


GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru
Od letošního září do současnosti

Zdroj: TradingView.com


Za zranitelnost koruny může ECB

Nedílnou součástí dnešního úspěchu koruny je ovšem i situace v eurozóně. Tam přes velice dobré výkony ekonomiky dala ECB jasně najevo, že celý příští rok plánuje sazby ponechat v záporu.

To je živnou půdou pro příliv nových „horkých“ peněz do korun i jiných atraktivnějších měn. Především z tohoto důvodu očekáváme, že koruna v nejbližších měsících zůstane na výsluní.

Rostoucí překoupenost (odhadem desítky miliard spekulativního kapitálu) ovšem na druhé straně činí korunu zranitelnou vůči výraznější změně politiky ECB.

Oslabení? Nejdříve ve druhém pololetí 2018

Vidina vyšších eurosazeb jednoduše může přitáhnout horké peníze zpátky do eur a korunu oslabit. S něčím takovým ale nepočítáme dříve než v druhé polovině příštího roku.

V delším období může silná koruna také pomoci ještě více rozhýbat domácí investice –
jednoduše tak, že je zlevní (investice jsou značně dovozně náročné).

Do investic přitom již řadu podniků tak jako tak tlačí nedostupná a drahá pracovní síla.

Silnější investice by mohly časem zrychlit dovozy, zhoršit vnější bilanci Česka a oslabit tak přirozené fundamenty koruny. To ovšem bude ještě chvíli trvat.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
1 shares2951 views

Nová hračka pro finanční spekulanty: bitcoin vstoupil na derivátové burzy

David Bohuněk - 13. prosince 2017

Obchodníci a investoři dostali nový prostředek, jak využít cen bitcoinů. Na amerických burzách se začaly obchodovat bitcoinové futures. Převládají však obavy, že jde o další krůček zvyšující riziko investic do…

Rozhovor
4 shares1271 views

Ondřej Beránek (Bohemia Sekt): Bublinky odrážejí stav ekonomiky a Čechům letos chutnají

Libor Akrman - 13. prosince 2017

Největší vinařská firma v Česku má napilno, právě nyní se v podstatě rozhoduje o tom, jak letos dopadne. I když se snaží posouvat trendy, stále tvoří prodeje před Vánocemi u…

Komentář
4 shares2410 views

Mění inflace čekání na zvýšení sazeb ze strany ČNB v čekání na Godota?

Petr Dufek - 12. prosince 2017

Otazníky, zda ČNB ještě před koncem roku zvedne základní úrokovou sazbu, zkracuje statistika o inflaci. A ta dopadla podle očekávání, a tedy i ke spokojenosti centrální banky, domnívá se analytik…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.